Opublikowany przez: monika.g
Autor zdjęcia/źródło: pixabay.com @ węglowodany złożone
Dietetyk Aneta Strelau: Węglowodany jest to grupa związków organicznych powszechnie występująca w przyrodzie, zarówno w świecie roślin, jak i zwierząt. W organizmie człowieka pełnią różne funkcje, między innymi zapasowe, transportowe, wchodzą w skład DNA, hamują krzepnięcie krwi. Jednak przede wszystkim, pełnią funkcje energetyczne. Węglowodany są podstawowym źródłem energii dla mózgu i układu nerwowego. Głównym podziałem węglowodanów jest podział na proste i złożone. Do cukrów prostych należą glukoza czy fruktoza, natomiast węglowodany złożone to skrobia, sacharoza i błonnik pokarmowy.
Niesłusznie węglowodany zostały okrzyknięte szkodliwymi. Ze względu na pełnione funkcje, są niezbędne do prawidłowego działania naszego organizmu. Wszystko zależy od proporcji w diecie węglowodanów prostych i złożonych. W codziennej diecie powinna dominować ta druga grupa. Węglowodany złożone znajdziemy w zbożach i produktach zbożowych pełnoziarnistych, kaszach, warzywach i owocach oraz nasionach roślin strączkowych.
Oczywiście, że nie. Dieta odchudzająca, aby przynosiła efekty, musi być prawidłowo zbilansowana. Unikanie jakichkolwiek składników odżywczych w diecie, może przynieść negatywne skutki. Należy pamiętać, że produkty, które zawierają węglowodany, zwykle zawierają też dużo witamin i składników mineralnych, np. produkty zbożowe pełnoziarniste zawierają witaminy z grupy B, cynk, krzem, magnez i żelazo oraz błonnik pokarmowy. Unikanie węglowodanów w diecie odchudzającej może prowadzić do złego samopoczucia, senności, bólu głowy i zmęczenia.
Trzeba sobie zdawać sprawę z tego, że niedobór, tak jak i nadmiar węglowodanów w diecie będzie prowadził do zaburzeń pracy całego organizmu. Niedobór tego składnika w diecie prowadzi do ketozy, czyli stanu, w którym zwiększona jest produkcja ciał ketonowych w organizmie. Taki stan może prowadzić do kwasicy ketonowej, której skutkami są utrata łaknienia, osłabienie, senność, zaburzenia świadomości, śpiączka, a w konsekwencji śmierć. Konsekwencjami nadmiaru węglowodanów w diecie są wzrost stężenia cholesterolu całkowitego i poziomu triglicerydów oraz obniżenie frakcji HDL. Nadmiar cukrów prostych w diecie może prowadzić do zespołu metabolicznego, chorób układu krążenia, problemów z hormonami płciowymi, które mogą doprowadzić do zaburzeń płodności. Ponadto, skutkami nadmiernego spożycia cukrów prostych mogą być niektóre nowotwory.
Podstawowym źródłem węglowodanów w naszej diecie powinny być warzywa, produkty zbożowe pełnoziarniste, owoce oraz nasiona roślin strączkowych. Powinien czasem w naszej diecie pojawić się miód, który mimo tego, że zawiera głównie cukry proste, to niesie ze sobą mnóstwo składników odżywczych, dlatego też warto go stosować szczególnie przy przeziębieniach i stanach obniżenia odporności. Powinniśmy unikać przede wszystkim cukrów prostych. Najbardziej znanym przedstawicielem jest biały cukier. W związku z tym, powinniśmy unikać przede wszystkim produktów z dodatkiem tego składnika. Do takich produktów należą słodycze typu ciastka i ciasta, czekoladki, batony i cukierki. Oprócz tego, należy wyeliminować z diety słodkie napoje, dosładzane soki, smakowe wody, a także jogurty smakowe, deserki i serki słodkie. Należy pamiętać także o grupie produktów wytworzonych z białej, oczyszczonej mąki. W związku z tym, należy unikać białego pieczywa, kajzerek, ciastek, panierek do mięsa z dodatkiem białej mąki i bułki tartej.
Za konsultację merytoryczną dziękuję dietetyk Pani Anecie Strelau.
Aneta Strelau - jest dietetykiem klinicznym z 13-letnim doświadczeniem, specjalistą, który ukończył 5-letnie studia z zakresu dietetyki oraz Zdrowia Publicznego.
ZOBACZ RÓWNIEŻ:
Co zawiera magnez? PORADY DIETETYKA>>
Jak budujesz mózg dziecka, będąc w ciąży? - wywiad z dietetykiem Anetą Strelau>>
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
Patrycja Sobolewska 2016.11.11 12:42
Poprzez zdrowe odzywianie zawsze mozna dostarczyc organizmowi wystarczajaco energi :)
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.